کوندیلوما آکومیناتا یا زگیل تناسلی یک بیماری مقاربتی می باشد که سبب رشد ضایعات کوچک به رنگ پوست یا صورتی بر روی لابیا در محل ورودی واژن، اطراف یا داخل مقعد می شود. بر اساس گزاشات وارت یا زگیل تناسلی شایع‌ترین بیماری مقاربتی است.  اگرچه زگیل تناسلی هر دو جنس را درگیر می نماید ولی معمولاً در خانم ها بیشتر تظاهر میکند.

علت زگیل تناسلی چیست ؟

زگیل تناسلی در اثر ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)رخ می دهد.  تا کنون بیش از ۱۰۰ نوع از این ویروس شناسایی شده است که میتوانند مشکلات متعددی را ایجاد نمایند. از انواع کم خطر ۶ و ۱۱ شایع‌ترین علل ایجاد زگیل تناسلی هستند و از انواع پرخطر ۱۶ و ۱۸ شایع ترین علل سرطان دهانه رحم می‌باشند.  انواعی که سبب تشکیل زگیل می شوند معمولاً ایجاد سرطان نخواهند کرد. معمولاً ابتلا به HPV در تماس مداوم و مستقیم پوست با پوست ایجاد می شود که شامل تماس جنسی از راه ژنیتالیا از راه دهانی، از راه مقعدی و هر نوع تماس با نواحی ژنیتالیا  حتی تماس دست با نواحی فوق می باشد. بر اساس علم امروز امکان انتقال HPVدر اثر استفاده از توالت فرنگی وجود ندارد.

اکثر  افراد مبتلا به HPV اگرچه ناقل می باشند ولی زگیل قابل مشاهده ندارد. درمان زگیل لزوماً شانس انتقال را کاهش نمی دهد. لذا نه تنها افرادی که زگیل قابل مشاهده دارند بلکه باید تمامی افرادی که از نظر جنسی فعال هستند را به عنوان منبع انتقال HPV در نظر گرفت. زگیل می تواند هفته ها ماه ها یا حتی یک سال بعد از ابتلا به ویروس در بدن نمایان شود، در نتیجه با اطلاعات به دست آمده تا کنون امکان تشخیص ،زمان و نحوه ابتلا به ویروس HPV وجود ندارد

چه افرادی در معرض خطر می باشند؟ هر فردی که زندگی زناشویی را شروع کند در معرض خطر ابتلا به HPV و زگیل تناسلی می باشد.

 عواملی که خطر ابتلا به زگیل تناسلی را افزایش می دهد عبارتند از:  شرکای جنسی متعدد، شروع روابط جنسی خیلی زود به خصوص قبل از ۱۶ سالگی سیگار و مواد مشابه مانند قلیان و پیپ، تغذیه نامناسب ،استرس و عفونت‌های ویروسی همزمان مشابه HIV ,تبخال, FLU. زگیل معمولا به رنگ پوست یا صورتی بوده و می‌تواند سطح صاف یا برجسته با نمای نا منظم داشته باشد معمولاً بر روی لابیا در مدخل واژن و اطراف و داخل مقعد ایجاد می شود. گاها در دهان و حلق نیز دیده می‌شود. اکثر افراد مبتلا بدون علامت هستند. گاها ممکن است خارش ،سوزش یا درد در ناحیه تناسلی ایجاد شود.

تشخیص زگیل تناسلی:

 زگیل تناسلی معمولا در معاینه قابل تشخیص است و اگر مطمئن به تشخیص نباشیم باید از ضایعه بیوپسی تهیه شود.

درمان زگیل تناسلی:

 راههای متفاوتی جهت درمان زگیل تناسلی وجود دارد درمانهای دارویی و درمان‌های جراحی موجود است .باید به خاطر داشته باشید که هر روش درمانی انتخاب شود امکان بازگشت زگیل در عرض چند هفته یا چند ماه پس از درمان وجود دارد علت آن است که درمان زگیل تناسلی به این معنی نیست که خود ویروس پاپیلومای انسانی نیز از بدن خارج شده است یا از بین رفته است.

متأسفانه تعدادی سلول با ظاهری طبیعی در ناحیه ژنیتالیا( ولو و واژن) ویروس را در خود نگه می دارند و در حال حاضر هیچ درمانی که بتواند ویروس را به طور کامل از بدن فرد خارج نماید وجود ندارد. ولی تحقیقات نشان داده که اکثر افراد از طریق سیستم ایمنی شخصی خود می توانند در طی دو سال ویروس و زگیل را از بدن خود خارج کنند .

بهترین درمان زگیل بستگی به این دارد که چه تعداد زگیل و با چه  سایزی برای بدن وجود دارد، در کدام قسمت بدن وجود دارد و ترجیح خود بیمار و پزشک برای انتخاب نوع درمان کدام است .زگیل ها را بخصوص در صورتی که فرد را اذیت نمی کنند می توان بدون درمان رها کرد.

درمانهای طبی :

 شامل کرم یا محلول است که فرد یا پزشک باید برای زگیل به کار ببرند،  تمام این درمان ها معمولاً یک یا چندین نوبت در هفته و برای چندین هفته استفاده می شود تا زمانی که زگیل ها از بین برود.

درمان های جراحی:  شامل درمان هایی است که زگیل برداشته شود یا درمان زگیل تخریب شود فریز کردن، سوزاندن و لیزر. این درمان ها اغلب ترکیبی استفاده می شود برخی از درمان های جراحی را می توان در مطب انجام داد در حالی که انواع دیگر در اتاق عمل انجام میشود درمان‌های جراحی در حاملگی قابل استفاده هستند و ممکن است برای موارد زیر توصیه شود:

  • زگیل هایی که به درمان دارویی پاسخ نمی دهند. 
  • زگیل ها ی بزرگ، به گونه ای که درمان طبی به تنهایی کافی نخواهد بود.
  • زگیل هایی که در واژن مجرای ادرار یا مقعد تشکیل شده باشند.
  • نواحی که علاوه بر زگیل ها تغییرات پیش سرطانی وجود داشته باشد.

سرما درمانی: استفاده از یک ماده شیمیایی برای فریز کردن زگیل است. درمان می تواند در مطب انجام شود و معمولا به هیچ بیهوشی نیاز ندارد.  سرما درمانی اغلب باعث درد در طی مراحل می شود، دیگر اثرات جانبی می تواند شامل تحریک پوست ،ورم،تاول زدن و زخم باشد .  .سرما درمانی را میتوان در طی بارداری استفاده نمود.

حرارت درمانی:  استفاده از انرژی الکتریکی برای سوزاندن زگیل ها است.  درمان معمولا در اتاق عمل با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود.

 برش دادن:  در واقع برداشتن زگیل با استفاده از جراحی است . اکثر افراد در اتاق عمل و با استفاده از بیحسی جهت کنترل درد درمان می شوند. به ندرت، برداشتن باعث درد ، زخم و عفونت می شود.

لیزر :انرژی نوری می باشد که می تواند زگیل ها را از بین ببرد. پزشکانی که لیزر درمانی را انجام می دهند به آموزش خاص و تجهیزات تخصص یافته نیاز دارند. لیزر درمانی در اتاق عمل با استفاده از بیحسی موضعی برای جلوگیری از درد انجام می‌شود . لیزر درمانی بخصوص اگر زگیل های متعدد و پراکنده روی یک ناحیه وسیع تناسلی قرار داشته باشد توصیه می شود.

خطرات

جراحی لیزر شامل زخم، درد و تغییر در پوست( روشن کردن رنگ )می باشد.

نحوه پیگیری زگیل تناسلی :

از بین بردن زگیل ها لزوماً به این معنی نیست که ویروس عامل زگیل HPV نیز از بین رفته است، در صورت برگشت زگیل معمولاً ظرف سه تا شش ماه بعد از درمان این اتفاق می‌افتد این برگشت در زنان با  سیستم ایمنی تضعیف شده (مانند دیابت،HIV یا داروهای خاص(

روش های جلوگیری از زگیل تناسلی; واکسن HPV:

 دو واکسن گارداسیل و گارداسیل ۹

 برای جلوگیری از زگیل های تناسلی در دسترس هستند. گارداسیل به جلوگیری از عفونت ناشی از چهار نوع HPV انواع(۶ ،۱۱، ۱۶ و ۱۸) کمک می‌کند و گارداسیل ۹ علاوه بر چهار نوع فوق از پنج نوع HPV پرخطر دیگر نیز جلوگیری می کند.

این واکسن‌ها به جلوگیری از اکثر موارد زگیل های تناسلی( ناشی ازHPV  ۱۱ و ۶ ) و سرطان دهانه رحم (ناشی از HPV 

۱۶،۱۸ و پنج نوع دیگر HPV) کمک خواهند کرد.

گارداسیل ۹ در آمریکا در حال استفاده می باشد واکسن دیگر cervarix به جلوگیری از عفونت از دو نوع HPV( انواع ۱۶ و ۱۸ )کمک می کند.

 بنابراین به جلوگیری از بیشتر موارد سرطان دهانه رحم کمک میکند اما جلوگیری از زگیل تناسلی را انجام نمی‌دهد ،تمامی واکسن ها ایمن هستند.

تماس جنسی:

 اجتناب از تماس جنسی با افرادی که زگیل تناسلی HPV  دارند می‌توانند خطر آلوده شدن با HPV را کاهش دهد.

 البته این عملی نمی باشد چون بسیاری از افراد آلوده به HPV هیچ زگیل قابل مشاهده ای ندارند. 

کاندوم محافظت کامل در برابر زگیل یا HPV را فراهم نمی‌کند مناطقی که به وسیله کاندوم پوشش داده نمی شوند می تواند HPVرا از یک فرد  به دیگری انتقال دهد.

اگر فردی زگیل  تناسلی یا HPV دارد و در مورد آلوده شدن شریک جنسی خود مضطرب باشد توصیه می‌شود قبل از داشتن رابطه جنسی اطلاعات صادقانه در اختیار وی بگذارد.

 آزمایشی برای بررسی HPV روی  اندام‌های تناسلی وجود ندارد

یک آزمایش برای یافتن HPV روی  دهانه رحم وجود دارد اما نوع HPV ای که  باعث زگیل های تناسلی می شود بررسی نمی شود.

 همان طور که گفته شد HPV دهانه رحم که عامل سرطان می باشد با  HPV اندام تناسلی خارجی که  سبب زگیل می‌شود معمولاً متفاوت است.