لابیاپلاستی

لابیاپلاستی یک عمل جراحی ساده است که برای زیبایی ظاهر واژن با ایجاد تغییر در لبه های بیرونی ناحیه تناسلی زن می باشد . امروزه این جراحی بسیار در بین افراد شایع می باشد. اغلب  زنان از ظاهر واژن خود به دلیل بزرگ بودن لبه های آن  یا بیرون بودن لبه ها ناراضی هستند و این مسئله زندگی روزمره آنها را تحت تاثیر قرار داده است  حتی به هنگام پوشیدن  شلوار و لباس های تنگ  احساس ناراحتی می کنند. جراحی لابیاپلاستی نوعی عمل برای زیبایی واژن می باشد که علاوه بر زیبایی ظاهر آن باعث افزایش اعتماد به نفس افراد می شود.

معمولاً لابیاپلاستی  نوعی زیباشناسی محسوب می شود که باعث زیبا شدن  واژن می شود . در جوانسازی  واژن معمولاً پزشک به سفت شدن  ناحیه تناسلی اقدام می کند . افراد با افزایش سن دچار تغییراتی در ظاهر از جمله ناحیه تناسلی می شوند شلی و افتادگی واژن از جمله عوارض پیری و افزایش سن می باشد. به طور کلی ترمیم واژن شامل انواع جراحی  می شود :

 •   جراحی زیبایی واژن
 • جراحی زیبایی جنسی واژن
 • عمل جراحی پلاستیک و …( جراحی پلاستیک جنسی واژن عبارتست از لوب پلاستیک، کاهش کپسول کلواتور، لیپاد ماموگرافی، مونوپلاستی و واژینوپلاستی)
  لابیاپلاستی نه تنها باعث زیبایی ناحیه تناسلی می شود بلکه می تواند ناراحتی و درد ناشی از پیچش لگن را کاهش دهد. این کار از طریق کوچک کردن طول لگن انجام می شود.

هزینه لابیاپلاستی

هزینه لابیاپلاستی  به عواملی از جمله میزان تغییرات واژن بستگی دارد .پزشک در ابتدا به بررسی دقیق ناحیه تناسلی پرداخته و تغییراتی که قرار است اعمال شود را ارزیابی می کند . بعد از معاینه می تواند هزینه دقیق را به شما اعلام کند و در بیشتر موارد امکان دارد نیاز به جراحی نباشد و مشکل شما از روش غیر جراحی قابل درمان باشد .

کاندید لابیاپلاستی

 • افرادی که دارای لبه های نا متقارن هستند که باعث درد و سوزش آنها در هنگام دوچرخه سواری و در طول مقاربت جنسی می شودند.
 • افرادی که با پوشیدن لباس های جذب و تنگ احساس ناراحتی  کنند
 • افرادی که تمایل دارندبه دنبال بهبود کیفیت رابطه جنسی هستند زیرا باعث زیبایی واژن می شود .
 • افرادی که زایمان های متعدد داشته اند و فرم واژن آنها تغییر یافته است .

اقدامات قبل و بعد از لابیاپلاستی

جراح زیبایی زنان قبل از انجام لابیاپلاستی طی جلسه ای اطلاعاتی به بیمار درباره نحوه عمل و عوارض آن می دهد. در صورتی که فرد دارای سوابق بیماری به خصوص بیماری های زنان و مقاربتی می باشد باید در اختیار پزشک متخصص قرار دهد. یکی از شرایط این جراحی برخورداری از سلامت جسمی می باشد . همچنین فرد در صورتی که دارای بیماری خاصی است که باید داروهایی را مصرف کند باید پزشک را در جریان قرار دهد. از آنجائیکه که این عمل برای ترمیم لابیا می باشد و نوعی جراحی زیبایی واژن است معمولا همه افراد می توانند آن را انجام دهند.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی به اندازه خود جراحی مهم می باشد بنابراین برای موفقیت در نتیجه عمل باید اقداماتی به شرح ذیل انجام گیرد :

 • مصرف داروهای مسکن (برای کاهش درد و تورم ناشی از عمل ) به طور مرتب و به موقع
 • در روز جراحی حتما شخصی به عنوان همراه تا منزل داشته باشید زیرا امکان راه رفتن به تنهایی مشکل می باشد.
 • استفاده از کمپرس یخ به مدت ۲ روز بعد از عمل و در منزل
 • استراحت کردن به مدت یک هفته
 • اجتناب از فعالیت های ورزشی و سنگین به مدت ۱ الی ۲ ماه
 • اجتناب از داشتن رابطه جنسی به مدت ۲ ماه
 • استفاده از داروهای کپسول و پماد برای بهبودی که توسط پزشک تجویز می شود که برای سرعت در بهبودی موثر می باشد .
 • استفاده از پماد برای بهبودی و جذب کامل بخیه ها . مدت زمان جوش خوردن بخیه های ناشی از لابیاپلاستی یک هفته می باشد ولی مدت زمان جذب کامل بخیه ۱ الی ۲ ماه زمان می برد . فرد می تواند با مشورت پزشک خود از پمادهای ترمیمی برای سرعت در بهبودی کامل بخیه ها استفاده کند.
 • ناحیه تناسلی خود را ۲ بار در روز با ژل شستشوی مخصوص بانوان شستشو دهید و آن را با سشوار خشک کنید .
 • برای رفع تورم ناشی از عمل پوشیدن جوراب شلواری گن دار به مدت ۱۰ روز توصیه می شود.
 • امکان خونریزی و خروج ترشح از ناحیه تناسلی وجود دارد بهتر است از نوار بهداشتی استفاده شود.
 • بعد از گذشت ۳ الی ۵ روز می توان به محل کار رفت ( در برخی افراد این امکان وجود دارد )

روش های لابیاپلاستی

در گذشته از یک روش برای عمل لابیاپلاستی انجام می شد . در این روش پوست و چین های لابیا که باعث بدشکلی واژن می شد از طریق برش برداشته می شد. این روش عوارض فراوانی را برای فرد به همراه داشت از جمله می توان به آسیب دیدن عصب حسی و ماندن جای بخیه و زخم بر روی ناحیه تناسلی بود که در نهایت باعث کاهش میل جنسی فرد نیز می شد . امروزه از روش های جدید برای کاهش درد و بهبود روابط جنسی استفاده می شود . امروزه پزشکان در زمینه جراحی زیبایی تخصص گرفته و در این زمینه دانش کافی و به روزی دارند. در روش جدید که به صورت سرپایی انجام می شود ، فرد تحت بیهوشی عمومی یا داروی آرام بخش قرار می گیرد . جراح در ابتدا برش هایی کوچک در ناحیه لابیا مینور و ماژور ایجاد می کند . سپس با استفاده از تکنینک های زیباسازی واژن (trimming و wedge-shaped ) بافت ها و پوست اضافی به گونه ای خارج می شود که آسیبی به بافت های عصبی وارد نکند. بعد از برداشتن بافت های باقیمانده را کشیده و به هم بخیه می زند. این کار نیاز مند دقت و حساسیت پزشک می باشد به همین دلیل بهتر است به جراحی متبحر و مجرب مراجعه شود. مدت زمان این عمل بین ۱ الی ۲ ساعت زمان می برد.

مزایای لابیاپلاستی

 1. کاهش درد در لابیاپلاستی نسبت به سایر جراحی زیبایی واژن
 2. دوران ریکاوری و بهبودی سریع تر می باشد .
 3. بعد از گذشت ۲ روز فرد می تواند به زندگی عادی و روزمره خود بازگردد.
 4. زیبایی ناحیه تناسلی
 5. نیاز به بخیه ندارد یا بخیه کمی دارد .
 6. از بین رفتن مشکلات مربوط به روابط جنسی
 7. داشتن رضایت از رابطه جنسی
 8. بالارفتن حس اعتماد به نفس

بارداری بعد از لابیاپلاستی

از آنجائیکه واژن در اثر عواملی نظیر بارداری دچار تغییراتی در لابیا می شود بهتر است بعد از زایمان اقدام به جراحی لابیاپلاستی شود. زیرا در صورتی که بعد از لابیاپلاستی فرد باردار شود زایمان ناحیه تناسلی را دچار تغییراتی می کند که نیاز مجدد به جراحی زیبایی دارد که امکان موفقیت در آن زیاد نیست .