باز کردن چسبندگی داخل رحم با هیستروسکوپی

چسبندگی رحم عارضه شایعی است که در بسیاری از بانوان اتفاق می افتد، چسبندگی رحم دلایل زیادی دارد. زایمان های مکرر، کورتاژ، عفونت های مزمن لگنی از دلایل چسبندگی رحم می باشند. چسبندگی رحم باعث ناباروری خواهد شد، همچنین عوارضی از جمله قاعدگی دردناک، خونریزی خارج از دوران قاعدگی، لکه بینی، خونریزی کم در زمان قاعدگی یا کلا قطع قاعدگی دارد.

برای از بین بردن مشکل چسبندگی رحم، هیستروسکوپی گزینه بسیار مناسبی می باشد. هیستروسکوپ، وسیله ای شبیه تلسکوپ باریک است، که از طریق واژن وارد رحم می‌ شود. این وسیله، تصاویر رحم را به یک صفحه مانیتور منتقل می کند. در حقیقت هیستروسکوپ لوله یا میله ای است که در انتهای آن دوربین کوچکی قرار دارد که امکان رویت و دسترسی به بافت رحم را فراهم می سازد.  ابزارهای دیگری همراه با هیستروسکوپ برای درمان استفاده می ‌شوند، که به پزشک متخصص زنان و زایمان اجازه می دهد چسبندگی داخل رحم را باز نماید. هیستروسکوپی به دو روش باز (برش های شکمی) و یا بسته (از طریق واژینال) صورت می گیرد. که پزشک متخصص زنان و زایمان بنا به وضیعت بیمار، روش مناسب را تشخیص می دهد.

این روش، شایع ترین روش برای درمان چسبندگی رحم می باشد. جراح متخصص زنان و زایمان پس از انجام عمل، وسیله ای همانند سوند پلاستیکی را به‌ طور موقت داخل رحم قرار می ‌دهد تا از چسبندگی مجدد دیواره های رحم جلوگیری نماید. در حقیقت این وسیله دیواره های رحم را دور از هم نگه می دارد.

قبل از انجام هیستروسکوپی

  • ممکن است لازم باشد قبل از انجام هیستروسکوپی مجموعه ای از آزمایش ها را انجام دهید.
  • در صورتی که از عفونت لگنی رنج می برید، قبل از عمل هیستروسکوپی حتما اقدام به درمان عفونت نمایید.
  • حداقل یک هفته قبل از جراحی، از مصرف قرص های رقیق کننده خون مثل آسپرین جدا خودداری نمایید.
  • حداقل دو هفته قبل از انجام عمل از مصرف دخانیات و الکل جدا خودداری نمایید.
  • حداقل ۲۴ ساعت قبل از عمل، هیچ گونه پماد و کرم های واژینال استفاده نکنید.
  • حداقل ۱۲ ساعت قبل از انجام عمل از خوردن و نوشیدن خودداری نمایید.

بعد از انجام هیستروسکوپی

بعد از عمل باز کردن چسبندگی رحم با هیستروسکوپی حداقل دو هفته از آمیزش جنسی خودداری نمایید، همچنین تا چند روز از انجام فعالیت های سنگین خودداری نمایید. احساس درد در ناحیه شکم و کتف، خونریزی یا لکه بینی پس از انجام هیستروسکوپی کاملا طبیعی است، اما در صورت مشاهده عوارضی مثل خونریزی شدید، تب، تنگی نفس و سنگینی سینه فورا پزشک متخصص خود را در جریان قرار دهید.